Dlaczego Polacy mają długi?

Nikt z nas nie chce mieć długów. Myślenie o tym, skąd wziąć na kolejną ratę, odmawianie sobie drobnych przyjemności to tylko niektóre zmartwienia osób zadłużonych. Skoro tak bardzo staramy się unikać długów, dlaczego coraz więcej Polaków w nie popada?

Od pierwszego do pierwszego

Ponad 60% Polaków wydaje wszystkie pieniądze, które co miesiąc zarabia – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown i Grupę Kruk. Długi są więc problemem powszechnym, który może spotkać każdego z nas. Według przytoczonego badania, większość Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Problemy zaczynają się, gdy spotykają nas nieprzewidziane wydatki, związane z chorobą, utratą pracy lub nieszczęśliwym wypadkiem. Nie mamy wówczas najmniejszego zabezpieczenia finansowego, wiec najczęściej decydujemy się na wzięcie pożyczki lub kredytu. Jak wynika z danych statystycznych, co trzeci Polak przynajmniej raz skorzystał z pożyczki, natomiast co czwarty deklaruje, że może w ten sposób wesprzeć domowy budżet w przyszłości.

Dłużników wciąż przybywa

Chociaż większość z nas deklaruje, że nie chce mieć długów, to niestety liczba nieterminowych płatników z każdym rokiem wzrasta. Według Raportu przygotowanego przez Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. w drugim kwartale 2015 roku w „bazie Rejestru znajdowało się 2,7 mln spraw o łącznej wartości 13,1 mld złotych”. W porównaniu z poprzednim kwartałem, wzrosła wartość spraw oraz ich liczba. Prawie połowa zadłużeń jest wynikiem niespłaconych zobowiązań finansowych, takich jak raty, pożyczki i kredyty. Mamy więc duże trudności ze spłatą zadłużeń, które w większości zaciągamy na nowy sprzęt RTV i AGD, remonty lub kupno samochodu.

Skąd te długi?

Można wymienić kilka czynników, które decydują o tym, że tak duża liczba Polaków posiada długi. Najczęstszym powodem pogorszenia się sytuacji finansowej są różnego typu sytuacje losowe, takie jak utrata pracy, choroba lub upadłość firmy. Właśnie takie powody zadłużenia podało 33% osób, które wzięły udział w badaniu, przeprowadzonym przez firmę Kruk. Długi, będące wynikiem złego gospodarowania pieniędzmi posiada 37% badanych. Zła edukacja finansowa lub jej całkowity brak powoduje, że nie potrafimy rozsądnie zarządzać domowym budżetem.