Gotówka z papieru znika z rynku!

Papierowe pieniądze powoli odchodzą w niepamięć? Najwyraźniej tak, skoro firma De la RUE PIc, największy producent banknotów i papierów wartościowych na świecie zmniejsza ilość linii produkcyjnych i poszukuje potencjalnego podwykonawcy, który zająłby się wytwarzaniem papieru pod banknoty. Sama firma skupia się zaś na innych obszarach swojej działalności.

Powodem słabnącej pozycji papierowego pieniądza jest postawa narodowych banków centralnych. Wiele państw przechodzi z łatwo uszkadzających się papierowych pieniędzy na ich nowoczesne odpowiedniki wykonane z tworzyw polimerowych. Rozwiązanie to zostało zastosowane w tym roku w Wielkiej Brytanii, gdzie plastikowe banknoty zastąpiły już tradycyjne 5-funtówki. W przyszłych latach rząd tego kraju planuje wymianę kolejnych nominałów. Podobnych banknotów używają między innymi mieszkańcy Kanady, Singapuru, Nowej Zelandii a także Meksyku i Rumunii. W sumie plastikowy pieniądz jest stosowany już w 20 krajach całego świata.

Dlaczego banknoty z polimeru stały się tak popularne? Okazuje się, że nie tylko z uwagi na swoją wytrzymałość. Pieniądze wykonane z tworzywa sztucznego znacznie łatwiej poddają się recyklingowi. Paradoksalnie są więc bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż sam papier.

wallet-1013789_640 (1)