Zacznij oszczędzać w Nowym Roku

Styczeń to czas, kiedy chętniej zaglądamy na siłownię, rzucamy palenie i zaczynamy się zdrowo odżywiać. Wśród noworocznych postanowień pojawia się również decyzja o lepszym zarządzaniu domowym budżetem. Jak oszczędzać, aby już po miesiącu nie nasz plan nie spełzł na niczym?

Postanowienia noworoczne Polaków

Z badań przeprowadzonych przez CBOS i OBOP wynika, że niemal co drugi Polak robi noworoczne postanowienia. Jakie cele wyznaczamy sobie najczęściej? 40% z nas deklaruje, że chce schudnąć. Następne w kolejności jest pozbycie sią nałogów: mamy zamiar miej palić i wypijać mniej alkoholu. Wielu z nas myśli o tym, aby zwiększyć swoje zarobki poprzez awans lub zmianę pracy. Pomimo chęci i zapału na początku roku, niestety według statystyk, tylko 20% Polaków realizuje styczniowe postanowienia. Jak na tym tle wyglądają plany dotyczące oszczędzania?

Odkładam od pierwszego

Jeśli podjąłeś decyzję, że wraz z początkiem nowego roku, zaczynasz oszczędzać, pierwszy krok masz już za sobą. Wiesz, że odkładanie pieniędzy jest ważne, zdałeś sobie sprawę, że do tej pory zbyt rozrzutnie gospodarowałeś funduszami. Teraz musisz wykonać kolejny krok i wdrożyć w życie swoje plany. Jak to zrobić? Najlepiej stopniowo. Oszczędzanie to nawyk, którego trzeba się nauczyć, a to wymaga czasu. Nie musisz wszystkich dotychczasowych przyzwyczajeń zmieniać z dnia na dzień. Dzięki małym, ale konsekwentnym decyzjom, odkładanie pieniędzy stanie się Twoim naturalnym odruchem.

Wyznacz cel

Każdy Ci mówi, że trzeba oszczędzać, ale Ty nie masz pomysłu od czego zacząć? Przede wszystkim ustal plan działania. Zastanów się, na co chcesz odkładać pieniądze. Początkowo może to być niewielka suma, którą przeznaczysz na zakup odkurzacza lub weekend w SPA. Ważne, abyś dokładnie wiedział, na co chcesz odkładać. To pozwoli Ci znaleźć motywację do działania.

Nie szukaj wymówek

Myślisz sobie „Dobrze, wiem na co chce uzbierać pieniądze, ale nie będę oszczędzał, bo nie mam z czego”? Pamiętaj, że nawet przy niewielkich zarobkach, możesz znaleźć sposób, aby co miesiąc odłożyć drobną sumę. Wystarczy, że przygotujesz sobie duży słoik i będziesz do niej wrzucał każdą pięciozłotówkę, która pojawi się w Twoim portfelu. Płacisz za zakupy karta płatniczą? Wiele banków ma w swojej ofercie specjalną usługę – podczas dokonywania płatności, wszystkie kwoty zostają zaokrąglone, a reszta trafia na oddzielne konto. Dzięki systematycznemu odkładaniu nawet tak małych sum, już po pół roku, będziesz mógł spełnić wyznaczony cel.

Zaplanuj domowy budżet

Z pewnością nie raz słyszałeś, jak ważne jest planowanie wydatków. Ciągle jednak nie wiesz, jak przygotować domowy budżet? To proste. Weź kartkę, długopis i spisz wszystkie wydatki stałe – ratę kredytu, czynsz za mieszkanie, rachunki za gaz, wodę, telefon i internet. Rób opłaty na początku miesiąca albo skorzystaj z opcji stałego przelewu w banku. Zyskasz wówczas pewność, że o niczym nie zapomniałeś, a płatności są uregulowane w terminie. Następnie przeanalizuj wydatki na żywność, ubrania i środki czystości. Zbieraj paragony, albo zapisuj, jakie kwoty przeznaczasz na zakupy. To pozwoli Ci ustalić, czy nie przepłacasz za zakupy. Zastanów się również, w jaki sposób mógłbyś zaoszczędzić na codziennych wydatkach. Z pewnością znajdziesz produkty, z których łatwo zrezygnować. Nawet odłożenie drobnych sum, które przeznaczasz na gazety (które możesz czytać w internecie) lub kawę kupowaną w drodze do pracy (o wiele taniej będzie zabierać ją w termosie), wpłynie korzystnie na Twój domowy budżet.

Bądź konsekwentny

Wiele osób nawet jeśli bardzo dobrze wie, w jaki sposób oszczędzać, nie robi tego, ponieważ szybko traci motywacje i się zniechęca. Pamiętaj, że oszczędzanie nie musi się wiązać z całkowitymi wyrzeczeniami i ograniczeniami. Odkładaj nawet niewielkie kwoty, ale bardzo sumienie. Po kilku miesiącach przyzwyczaisz się i nawet nie będziesz myślał o nowych nawykach.