Moja historia o tym, jak przez chorobę wpadłem w długi

Według statystyk, jednymi z najczęstszych powodów popadania w długi są wypadki losowe, jak np. choroby. Nie możemy ich przewidzieć, przytrafiają się nagle i nie mamy innego wyjścia, musimy sobie z nimi poradzić, bo przecież zdrowie jest najważniejsze. Czasami niestety nie jest to proste. Główną przyczyną są problemy finansowe, które w rezultacie mogą doprowadzić do zadłużenia. To właśnie przytrafiło się panu Józefowi. Przeczytaj jego historię.

W moim wieku choroba nie jest niczym niezwykłym ani nowym. Dlatego zawsze staram się być przygotowanym na to, że na leki muszę wydawać całkiem sporo. Nie jest łatwo, z żoną oszczędzamy jak możemy, lecz mimo to musimy żyć dość skromnie. Niestety, los chciał, że któregoś dnia potknąłem się na ulicy i złamałem nogę. Okazało się, że złamanie jest poważniejsze, niż myślałem i potrzebny jest zabieg. Żeby tego było mało, do lęku o zdrowie dołączył lęk o stan naszego portfela. Zastanawialiśmy się z żoną, jak my sobie z tym poradzimy.

Na nieszczęście pan Józef nie jest jedynym takim przypadkiem w naszym kraju. Koszty leczenia są duże i często przekraczają możliwości starszych osób, które utrzymują się tylko z niskiej emerytury. Nagła potrzeba szybkich wydatków to prosta droga do zadłużenia.

Po pewnym czasie wzięliśmy kredyt, którego oczywiście nie mogliśmy spłacić w terminie. Po operacji doszła jeszcze rehabilitacja i różne zabiegi, które nie przynosiły efektów. Nie mieliśmy już z czego spłacać kredytu, bo wszystkie pieniądze szły na leczenie. Po pewnym czasie musiałem przyznać: mam długi. Nie wiedziałem, co robić. Momentem przełomowym był list od KRUKa. Po rozmowie z żoną postanowiliśmy się z nimi skontaktować. Spotkaliśmy się z doradcą terenowym, który wszystko nam wytłumaczył. Dzięki temu mogliśmy rozłożyć nasz dług na raty. Gdyby nie to, w ogóle nie wiedzielibyśmy, jak pozbyć się długów!

Jak się okazuje, droga pro-ugodowa, praktykowana przez niektóre firmy zarządzające wierzytelnościami (np. firmę KRUK), jest jednym z najlepszych sposobów na wyjście z zadłużenia. Wypadki losowe, jak np. choroba, mogą doprowadzić do problemów finansowych i nawet do nadmiernego zadłużenia. Na szczęście jednak istnieją sposoby na rozwiązanie tego problemu – a historia pana Józefa jest na to najlepszym dowodem.