Jak dzięki planowaniu budżetu domowego wyszliśmy z długów

Zakup samochodu wiąże się z dodatkowymi opłatami, o których nie każdy pamięta. Kupowanie auta na kredyt może być dobrą decyzją, o ile masz pewność, że całkowity koszt tej inwestycji nie przerasta twoich możliwości. O tym, że czasem tak bywa, opowiada historia Joanny i Tomasza – młodego małżeństwa z Warszawy.

- Po ślubie, kiedy oboje mieliśmy już stałą pracę, przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania, na obrzeżach miasta. Okazało się, że dojazd stamtąd do pracy jest utrudniony, dlatego postanowiliśmy kupić używane auto. Musieliśmy wziąć kredyt, a ponieważ zależało nam na czasie, nie przejrzeliśmy dokładnie wszystkich ofert – opowiada Joanna.

Wszystkie transakcje, które wymagają większego wkładu finansowego muszą być dokładnie przemyślane. Należy do nich również zakup samochodu. Zawieranie umów kredytowych pod wpływem chwili też jest ryzykowne i może mieć przykre skutki. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, która wiąże się z wysokimi kosztami, rozważ wszystkie wady i zalety tego pomysłu.

- Cena auta nie była wysoka, ale nie byliśmy przygotowani na dodatkowe koszty – przyznaje Tomasz. – Musieliśmy wykupić OC, bo poprzednie było ważne jeszcze tylko kilka dni. Żadne z nas nie miało dużego doświadczenia za kółkiem, więc nie dostaliśmy zniżki u ubezpieczyciela. Ceny za benzynę też nie były ułatwieniem – miesięczne wydatki na paliwo bardzo obciążyły nasz budżet. Co gorsza, po jakimś czasie okazało się , że silnik naszego „nowego” nabytku wymagał kapitalnego remontu lub wymiany. Mechanik doradził zakup całej jednostki – wydaliśmy kolejne kilka tysięcy złotych. To był prawdziwy koszmar.

Nawet gdy na pierwszy rzut oka wydaje się, że auto jest sprawne, mogą to być tylko pozory. Dlatego warto wcześniej dokładnie obejrzeć pojazd. Jeśli nie wiesz, na co zwracać uwagę, weź ze sobą osobę, np. znajomego mechanika, który zna się na samochodach i pomoże ci dokonać wyboru. Przed zakupem warto udać się do serwisu samochodowego, gdzie będą mogli mu się przyjrzeć profesjonaliści. Taki przedzakupowy przegląd kosztuje zazwyczaj niewiele, a może pomóc uniknąć zakupu wadliwego samochodu, który będzie przysłowiową „studnią bez dna”.

- W kolejnych tygodniach przekonaliśmy się, że to jeszcze nie koniec wydatków. Samochód ciągle wymagał drobnych napraw. Zaczęliśmy mieć finansowe problemy – wspomina Joanna.  – Nasze pensje przestały wystarczać na utrzymanie i spłacanie kredytu. Nie regulowaliśmy rat systematycznie, dlatego po jakimś czasie zaczęliśmy dostawać wezwania do zapłaty z banku, a potem z firmy windykacyjnej. Było nam głupio, że doprowadziliśmy domowe finanse do takiego stanu. – Dopiero po kilku miesiącach uznaliśmy, że nie możemy dłużej unikać kontaktu i spotkaliśmy się z doradcą terenowym. Podczas rozmowy doszliśmy do wniosku, że nasze problemy wynikają głównie z kupowania pod wpływem emocji i dowiedzieliśmy się, jak opracować domowy budżet.

Z badań TNS Polska przeprowadzonych dla Grupy KRUK S.A. wynika, że osobom zadłużonym często towarzyszy napięcie, stres, niepokój i lęk. Respondenci wiążą je też z uczuciem wstydu, dlatego nawet pomimo kłopotów ze spłatą, nie każdy chce konsultować się ze specjalistami z banku lub firmy zarządzającej wierzytelnościami, by uzyskać pomoc w spłacie zobowiązania. Pamiętaj, że szybki kontakt w doradcą terenowym może pomóc rozwiązać twój problem, a opracowana wspólnie strategia, zaoszczędzi ci stresu związanego z sytuacją zadłużenia.

- Założyliśmy konto, na które na początku każdego miesiąca przelewamy określoną sumę, potrzebną do spłaty rat – mówi Joanna. – Inaczej robimy też zakupy – sprawdzamy produkty w internetowej porównywarce cen, by wiedzieć gdzie można znaleźć najtańsze rzeczy. W każdą niedzielę układamy menu na cały tydzień i tylko w poniedziałki chodzimy do sklepu, kupując wyłącznie to, co jest na liście zakupów. Dzięki temu nasza sytuacja finansowa bardzo się poprawiła i niedługo spłacimy cały kredyt.

- Pechowe auto sprzedaliśmy – dodaje Tomasz. – Ja dojeżdżam do pracy ze znajomym, który mieszka w okolicy i pracuje razem ze mną. Dokładanie się do benzyny jest znacznie tańsze niż korzystanie z własnego samochodu. Żona jeździ do pracy rowerem i bardzo sobie to chwali, bo dzięki temu jest też w lepszej formie. Zimą będzie zabierać się z sąsiadką, która jeździ do centrum autem. Wszystko poukładaliśmy sobie tak, że własny samochód nie jest nam na razie potrzebny.

Racjonalne planowanie budżetu domowego jest niezwykle ważne, jeśli zależy ci na oszczędzeniu. Aby osiągnąć cel, ważna jest determinacja i cierpliwość. Pamiętaj, że na początku zaoszczędzone sumy nie będą duże, jednak jeśli będziesz sumienny, po pewnym czasie odczujesz zalety tego rozwiązania.