Jak z powodu zakupu zbyt drogiego samochodu wpadłam w długi

Planujesz zakup samochodu? Pamiętaj, że cena auta to tylko jeden z kosztów, jakie trzeba ponieść, by móc cieszyć się własnym pojazdem. Doświadczenia Pani Moniki są tego najlepszym przykładem.

 

- Codzienne dojazdy do pracy autobusem były męczące, więc stwierdziłam, że już najwyższy czas kupić sobie auto – mówi Monika. – Zorientowałam się w banku, na jaki kredyt mogę liczyć i bez problemu znalazłam kilka ciekawych ogłoszeń na samochody używane. Nie znam się za bardzo na mechanice, więc tylko wypytałam pobieżnie znajomych, na co mam zwracać uwagę i na tej podstawie wybrałam auto, o jakim od dawna marzyłam – samochód terenowy.

Decyzja o zakupie nowego pojazdu to inwestycja na lata, dlatego musi zostać dokładnie przemyślana. Jeżeli nie znasz się na samochodach, poproś o pomoc znajomego, który ma większą wiedzę i doświadczenie za kierownicą. Powinien razem z Tobą obejrzeć auto i pomóc Ci wybrać odpowiedni model. Zastanawiając się nad rodzajem pojazdu, pomyśl o swoich potrzebach i dopasuj auto do swojego stylu życia. Warto też skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Jeśli masz znajomego mechanika samochodowego, koniecznie poproś go o wspólne obejrzenie potencjalnego zakupu. Wiele warsztatów ma w swoich ofertach przeglądy przedsprzedażowe – tego typu usługa nie kosztuje dużo, a pozwala przed zakupem dokładnie sprawdzić stan techniczny wybranego samochodu.

- Już tydzień po zakupie zaczęły się pierwsze problemy. Podczas przeglądu okazało się, że silnik jest w opłakanym stanie. Samochód był o wiele bardziej zużyty, niż myślałam, co wiązało się z częstymi wizytami u mechanika. Do tego doszły jeszcze wysokie koszty benzyny i składki OC. Nie mam dużego doświadczenia jako kierowca, więc cena mojej polisy była wyższa niż poprzedniego właściciela. Z perspektywy czasu myślę też, że niepotrzebnie zdecydowałam się na taki model auta – stwierdza Monika. – Był dość drogi w utrzymaniu, a właściwie samochód terenowy nie był mi potrzebny.

Trudno przewidzieć jak wysokie mogą być koszty dodatkowe związane z zakupem auta, ale warto mieć je na uwadze, wybierając pojazd i ustalając budżet na ten cel. Zastanów się, czy przysługują Ci zniżki na ubezpieczenie OC i zorientuj się, ile mniej więcej może kosztować Cię polisa. Przeanalizuj także, jakie sumy możesz przeznaczać na potencjalne naprawy i wizyty u mechanika. Zawsze należy pamiętać, że auta generują dodatkowe koszty i trzeba być na nie przygotowanym.

- Nieplanowane opłaty związane z samochodem sprawiły, że zaczęłam mieć problemy ze spłatą kredytu. Najpierw oddawałam pieniądze z opóźnieniem, ale potem nie miałam już środków i po prostu ignorowałam zawiadomienia o spłacie. W końcu stwierdziłam, że jedynym wyjściem jest sprzedaż samochodu, ale i to nie za bardzo pomogło. – opowiada Monika. – Jego wartość była już o wiele niższa i nie wystarczyła, by pokryć wszystkie zobowiązania. Dopiero pewnego dnia, po rozmowie z przyjaciółką, stwierdziłam, że nie mogę dłużej udawać, że problemu nie ma. Zadzwoniłam do doradcy terenowego firmy, która przejęła moje zadłużenie. Razem ustaliliśmy, jak poradzić sobie z tą sytuacją i tak zaczęłam powoli uczyć się oszczędzania.

Zaleganie ze spłatą rat kredytów i pożyczek to kłopot wielu Polaków. W badaniach Instytutu Millward Polska wykonanych na zlecenie Grupy KRUK S.A. aż 39 proc. ankietowanych przyznało, że boryka się z tym problemem. W takiej sytuacji najlepiej od razu skontaktować się z wierzycielem. Razem będziecie mogli opracować nowy plan spłaty, dostosowany do Twoich możliwości.

- Kiedy dostaję wypłatę, od razu przelewam określoną sumę na konto oszczędnościowe. Tam gromadzę pieniądze na spłatę kredytu. Resztę środków przeznaczam na bieżące wydatki, ale wydaję je rozsądniej niż kiedyś – stwierdza Monika. – Przed wyjściem na zakupy robię listę i sprawdzam w Internecie aktualne promocje sklepów spożywczych. Poza tym zapisuję wszystkie rachunki i prowadzę zeszyt z wydatkami. Znalazłam też alternatywę dla samochodu i teraz dojeżdżam do pracy rowerem. Myślę, że za niedługo spłacę wszystkie należności.

Oszczędzanie wymaga cierpliwości i samodyscypliny, ale często jest jedynym skutecznym rozwiązaniem, które uwalnia od finansowych kłopotów. Na szczęście czynności związane z odkładaniem pieniędzy po pewnym czasie wchodzą w nawyk, co w dłuższej perspektywie pozwala na zgromadzenie dosyć pokaźnych sum. Wypracowana w ten sposób systematyczność sprawi, że raz na zawsze odpędzisz od siebie widmo zadłużenia.