Mieszkanie+ – nowy program rządu szansą dla osób niezamożnych?

Najnowsze doniesienia z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wskazują, że resort ma zamiar dofinansować rynek mieszkań przeznaczonych pod wynajem. To wyraźna zmiana po latach inwestowania przede wszystkim w inicjatywy związane z mieszkaniami wykupowanymi na własność.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje przede wszystkim przygotowanie tanich mieszkań, na których wynajem stać będzie przeciętnego obywatela. Będą one budowane na terenach należących do Skarbu Państwa. Koszt inwestycji ma nie przekraczać kwoty 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Resort przewiduje również możliwość późniejszej odsprzedaży wynajmowanego mieszkania po cenach niższych niż na rynku komercyjnym.

W planach jest również powiększenie oferty mieszkań komunalnych i socjalnych. Działania polskiego Ministerstwa zostały zainspirowane przez postawę wysokorozwiniętych państw zachodnich (Niemiec, Szwecji czy Danii), w których udział mieszkań pod wynajem w rynku jest znacznie większy (u nas wynosi mniej niż 15%).

Skorzystanie z programu „Mieszkanie+” może okazać się doskonałą alternatywą dla zaciągania wieloletnich kredytów pod zakup własnego M4 i wynajmu po wysokich, rynkowych cenach. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Grupy KRUK, kredyty mieszkaniowe wciąż nie cieszą się wielką popularnością wśród Polaków – zaciąga je około 7% społeczeństwa.

Ministerstwo nie podało jeszcze szczegółowych informacji na temat projektu. Wiadomo jednak, że będzie składał się z kilku propozycji (m.in. preferencyjnych kredytów hipotecznych). Możliwie, że dalsze ustalenia w sprawie programu „Mieszkanie+” poznamy jeszcze w tym miesiącu.