3 kroki do spłaty zadłużenia

Od dłuższego czasu nie spłacasz rat kredytu lub pożyczki? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój dług prędzej czy później zostanie przejęty przez firmę windykacyjną. Jak zareagować, gdy skontaktuje się z Tobą pracownik tej instytucji?

Krok pierwszy: nie chowaj głowy w piasek

Pamiętaj, że nieodbieranie telefonów i darcie listów na strzępy nie przyniesie Ci żadnych korzyści. Ignorowanie swojego zadłużenia może doprowadzić za to do większych nieprzyjemności – dalszego wzrostu odsetek czy nawet przeniesienia sprawy na drogę sądową. Jeśli więc chcesz uniknąć tego typu nieprzyjemności, koniecznie skontaktuj się z doradcą firmy w której posiadasz zadłużenie. Grupa KRUK – największa firma windykacyjna (czytaj więcej: windykacja) w Polsce stosuje metodę pro-ugodową, co oznacza, że masz możliwość podpisania ugody i rozłożenia swojego długu na dogodne raty.

Krok drugi: systematyczność i konsekwencja 

Podjęcie współpracy z wierzycielem, to dla Ciebie najlepszy sposób, aby uwolnić się od zmartwień i znowu cieszyć niezależnością finansową. Mając jasny plan działania, łatwiej Ci będzie oddać wszystkie należności.  Jeśli już ustalisz wysokość rat, przed Tobą kolejne zadanie – ich regularna spłata.  Za każdym razem, gdy dostajesz wynagrodzenie lub świadczenia socjalne, to opłacaj w pierwszej kolejności rachunki, czynsz oraz ratę swojego zadłużenia. Fundusze, które Ci zostaną będziesz mógł przeznaczyć na bieżące wydatki, jedzenie, ubrania czy środki czystości.

Krok trzeci: poszukaj dodatkowego źródła dochodu

Przygotowałeś domowy budżet, wpłacasz co miesiąc ratę swojego zadłużenia, ale zaczyna brakować Ci pieniędzy? Pomyśl w jaki sposób możesz je zdobyć. Na pewno masz w szafie ubrania w dobrym stanie, które w dalszym ciągu nadają się do noszenia. Wystaw je na portalu aukcyjnym. Zastanów się, jakie umiejętności, mógłbyś wykorzystać, aby zarobić dodatkową sumę. Korepetycje z matematyki, pomoc starszemu sąsiadowi, a może drobne usługi remontowe? Nawet jeśli zarobisz niewielkie sumy, pozwolą Ci one uniknąć kolejnych zadłużeń.