Jak zbudować pozytywną historię płatniczą?

Płacisz rachunki i inne zobowiązania w terminie? Jesteś rzetelnym konsumentem, świadomym swoich praw? Zacznij gromadzić pozytywne informacje w BIG-u i stań się godnym zaufania klientem dla banków lub innych firm usługowych.

 Jakie informacje trafiają do BIG-u?

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej, to instytucja, która zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych. Do BIG-u trafiają informacje negatywne na temat opóźnień w spłacie zobowiązań, jak również informacje pozytywne dotyczące terminowo opłacanych rachunków. Aby informacje negatywne mogły zostać wpisane w rejestr dłużników, osoby fizyczne muszą zalegać z płatnościami na kwotę co najmniej 200 zł przez okres minimum 60 dni. Do umieszczenia informacji gospodarczych na nasz temat są upoważnione nie tylko banki i SKOK-i, ale też firmy, z którymi podpisaliśmy umowę, takie jak operatorzy telefonii komórkowej, dostawcy Internetu lub spółdzielnie mieszkaniowe.

 Dlaczego warto budować pozytywną historię płatniczą? 

Konsumenci, którzy zaczną świadomie budować swoją pozytywną historię płatniczą, mogą zyskać wiele korzyści dzięki informacjom pozytywnym. Płatnicy mający pozytywne wpisy w BIG-u są dla banków i usługodawców rzetelnymi kontrahentami, którym warto zaufać. W konsekwencji pozytywna historia płatnicza zwiększa nasze szanse na otrzymanie korzystnych warunków umowy kredytowej lub dokonanie atrakcyjnych zakupów na raty.

Od czego zacząć budowanie pozytywnej historii płatniczej?

Osoby, które chcą rozpocząć zbieranie pozytywnych informacji w BIG-u, muszą przede wszystkim regulować wszystkie zobowiązania finansowe w terminie. Rejestr Dłużników ERIF postanowił ułatwić konsumentem budowanie pozytywnej historii płatniczej i przygotował specjalny serwis infoKonsument.pl. Znajdziemy w nim wniosek o wpisanie informacji gospodarczej do BIG-u. Wypełniony dokument należy przekazać usługodawcy, który ma obowiązek umieścić w Rejestrze (jeśli ma z nim podpisaną umowę) pozytywny wpis na nasz temat w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.