Jak oszczędzać energię elektryczną?

Przeciętna polska rodzina przeznacza na energię elektryczną 176 zł miesięcznie. Gdy weźmiemy pod uwagę, że oprócz prądu musimy opłacać wodę, gaz, internet czy ratę kredytu, stanie się jasne, dlaczego warto oszczędzać energię.

 

Zacznij od siebie

Wiele osób narzeka, że ich rachunki za prąd są zbyt wysokie, ponieważ cena energii wzrasta. Zanim jednak wyciągniesz podobne wnioski, zastanów się, jak korzystasz z urządzeń elektrycznych w swoim domu. Ile razy zdarzyło Ci się wyjść z kuchni lub łazienki i zostawić włączone światło? Czy za każdym razem, gdy gasisz w nocy telewizor, wyłączasz wtyczkę z kontaktu? Zmiana nawyków to najprostszy sposób, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Poniżej krótka lista rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Jeśli używasz do gotowania płyty ceramicznej, zwróć uwagę, czy naczynia, w których przyrządzasz posiłki dokładnie przywierają do powierzchni kuchenki, w przeciwnym razie możesz zużywać nawet dwa razy więcej energii.
  • Nie otwieraj drzwiczek piekarnika elektrycznego w trakcie pieczenia – powoduje to dodatkową utratę prądu.
  • Lodówka nie powinna stać obok piekarnika lub innego urządzenia, wydzielającego ciepło, pamiętaj również, aby nie wkładać do lodówki np. gorącego garnka z zupą lub naczynia wyjętego niedawno z piekarnika. Zmniejszenie temperatury gorących produktów w chłodziarce wymaga nawet trzykrotnie wyższego zużycia prądu.
  • Myj naczynia w zmywarce, a jeśli nie masz takiej możliwości unikaj zmywania pod bieżącą wodą. W przypadku, gdy wkładasz do zmywarki mniejszą ilość talerzy i garnków, wybieraj program, w którym pobierane jest mniej wody.
  • Rób pranie tylko wówczas, gdy uda Ci się zapełnić cały bęben, w przeciwnym razie również wybieraj oszczędny program namaczania.
  • Nie zostawiaj sprzętów elektronicznych z włączoną opcją stand by, czyli ciągłego czuwania. Zwłaszcza podczas dłuższej nieobecności w domu, wyłączaj wszystkie wtyczki od prądu.

Sam wybierz taryfę i sprzedawcę energii

Od 2007 roku każdy z nas może samodzielnie wybrać dostawcę energii, z którego usług chce skorzystać. To ważne, ponieważ każda firma posiada niezależną ofertę, więc taka zmiana może przynieść wiele korzyści. Na co powinieneś zwrócić uwagę podpisując umowę z nowym dostawą energii? Jeśli korzystasz z promocji, to zachowaj czujność. Zdarza się, że przez rok lub dwa, cena prądu będzie faktycznie znacznie niższa, a potem drastycznie wzrośnie. Zwróć uwagę, aby taryfa, którą wybierasz była dopasowana do Twoich potrzeb. Możesz skorzystać z taryfy jednostrefowej (wówczas przez całą dobę stawka za prąd jest taka sama) lub taryfy dwustrefowej. W drugim przypadku zużycie energii wieczorami oraz w weekendy, będzie znacznie tańsze. Zgodnie z szacunkami zmiana dostawcy prądu może obniżyć rachunki za energię nawet  o 15%.

Opłacaj rachunki w terminie

Chociaż istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie energii elektrycznej, rachunki to jedyny z najmniej lubiane przez Polaków zobowiązania. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Millward Brown na zlecenie Grupy Kruk co szósty Polak miał problemy, aby spłacić swoje należności finansowe w terminie, z czego aż 40% respondentów przyznało, że najczęściej były to opóźnienia związane z rachunkami za czynsz, ogrzewanie lub prąd. Dlaczego nie warto bagatelizować bieżących opłat? Jeśli kwota zadłużenia przekroczy 200 zł i minie co najmniej 60 dni od planowanego terminu spłaty, Twoje dane mogą trafić do Rejestru Dłużników. W konsekwencji bank będzie miał prawo odmówić Ci udzielenia kredytu a firma usługowa nie będzie chciała podjąć z Tobą współpracy.